בניה טרומית

שיטת בניה טרומית היא שיטת בניה מתועשת הבנויה משלד פלדה מקצועי המשלב בטון וקירות רב שכבתיים , השיטה נחלקת לפעולות הנעשות בשטח (יציקת יסודות וממ"ד מבטון יצוק), כל שאר הפעולות מבוצעות מראש במפעל, מודלים בגדלים של 50 מ"ר, המגיעים כשהם מוכנים אל האתר הכוללים רצפות בטון מרוצפות,קירות עם חיפוי חיצוני ופנימי לפי דרישה, חשמל הכולל כבר את אביזרי הקצה, אינסטלציה הכוללת מקלחות ושירותים וגגות לפי דרישת הלקוח.

המודלים מורכבים באופן מהיר ליצירת מבנה. כל ההכנה לתשתית המבנה – חשמל, אינסטלציה, טלפון ומסגרות לחלונות – מבוצעות במפעל, כשההתקנה עצמה של תשתיות אלה מבוצעת בשטח.

בנייה טרומית התפתחה באמצע המאה ה-20 בעיקר בצפון ארה"ב וקנדה ,כיום 60% מהבניה במקומות אלו נבנית מעץ ו-40% מפלדה כמו בארץ.המעבר החד לבניה הטרומית, הפך את הענף לעצמאי. ואפשר בנייה מוקדמת של אלמנטים גדולים יותר, הנוצרים במפעל בתוך תבניות רב פעמיות, ונחלקים לשלושה סוגים מרכזיים: 

  1. אלמנטים חד מימדיים, כלומר – קורות ועמודים.
  2. אלמנטים דו מימדיים, כלומר רצפות, תקרות וקירות, עם או בלי פתחים לחלונות ודלתות.
  3. אלמנטים תלת מימדיים, שהם תאי נפח שלמים דוגמת חדרים הכוללים תקרות, רצפות וקירות באופן מושלם, וכן הכנה לתשתיות הבנין.

יתרונותיה של בניה טרומית

  1. מאפשרת בניה מהירה של כל סוגי המבנים שיכונים או בתים זמניים,קראוונים ומבנים ניידים המיועדים לאכלוס של קבוצות גדולות (דוגמת עולים חדשים) פתרון אכלוס מיידי לאסונות טבע. מדדים מראים כי בניה טרומית מקצרת את זמן ההקמה של מבנה בכ-30% לעומת בניה רגילה. עיקר יתרונה של השיטה הוא בבניה לגובה, היות והיא מאפשרת הקמת קומה שלמה בשבוע.
  2. מבוצעת על ידי מספר נמוך יחסית של אנשי מקצוע, לפיכך מתאימה לתקופות בהם יש עומס בניה ודרישה גבוהה לאנשי מקצוע. עם זאת, יש לזכור כי בניה טרומית יכולה להתבצע רק על ידי אנשי מקצוע שהוכשרו לעבוד בשיטה זו.
  3. עלות נמוכה יותר לעומת בניה קונבנציונאלית, הנובעת מהיצור ההמוני של חלקי הבניה הטרומית ושינועם לאתר, וכן מהעובדה כי מדובר באופן בניה מהיר יותר, המאפשר קיצור של זמן העבודה של אנשי המקצוע באתר.
  4. בניה טרומית נחשבת לחדשנית, היות והיא מספקת מוצר חדשני, נקי, אסתטי ומדויק. יצור חלקי המבנה בתוך תבניות מוכנות מראש מביא אותם לדרגת שלמות כמעט ללא טעויות. החומרים הינם חומרים איכותיים לעומת הבנייה המסורתית.
  5. בניה טרומית היא ידידותית יותר, היות וכל תהליך הבניה כמעט נעשה על פני הקרקע ללא צורך בבניית פיגומים, משאבות בטון ומנופים.
  6. בניה טרומית נחשבת לשיטת בניה ירוקה יותר מהבניה המסורתית, הן בשימוש בחומרי הבניה העשויים מחומרים ידידותיים לסביבה והן בבידוד המוגבר של הבניה הטרומית החוסך בהשקעה של 25% מכמות צריכת החשמל לקירור וחימום המבנה.

בניה טרומית בישראל

בישראל עדיין קיימת חשדנות כלפי הבניה הטרומית, היות ובשנים הראשונות בהן נכנסה לארץ, לפני כשני עשורים, לא היו מספיק אנשי מקצוע שהכירו את השיטה. חוסר זה בידע מקצועי גרם לאופן בניה שגוי של המבנים הראשונים שנבנו בשיטה זו, שסובלים היום מבעיות של בידוד ואטימה ו"הוציאו" שם רע לשיטה כזולה ובלתי עמידה לאורך זמן.

עם זאת, בשנים האחרונות התקדמה מאוד הטכנולוגיה בעזרתה מיוצרים חלקי המבנה הטרומי וכן אופן חיבור החלקים אלה לאלה תוך אטימה מוחלטת. כיום,הבניה הטרומית בישראל נמצאת בגידול עצום בכל שנה, הלקוחות מבנים שבשיטה הטרומית,המחיר ידוע מראש, לא כמו בבניה רגילה שהמחיר משתנה משלב לשלב. הבנייה מהירה יותר 3 חודשים לעומת שנה בבניה מסורתית, בידוד המבנים בבניה הטרומית עולה לאין שיעור לעומת הבניה הקונבנציונאלית.

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070