על ההבדלים בין הבנייה הקלה לבנייה הירוקה

שיפוץ עם בנייה ירוקה

החידושים של השנים האחרונות מביאים אלינו עוד ועוד טרנדים חמים ואטרקציות שקשה לסרב להן. כל שיפוצניק המכיר את התחום מעל לעשר שנים יכול לספר על אינספור השינויים שנעשו בשנים האחרונות בתחום הבנייה – הן מבחינת תפיסת מלאכת הבנייה והן מבחינת היישום וההוצאה לפועל. בין מבנים העשויים על טהרת העץ ואחרים המשלבים עבודות מתכת או תוספות בנייה המבוססות על תפיסות חדשניות אשר ניכרות בכל מקום.


בין החידושים הפופולאריים יותר בהם ניתן לפגוש בכל פרויקט; פרטי וציבורי, קטן כגדול, מסחרי כאישי; נמצא את הבנייה הקלה והן את חברתה הצמודה, שיטת הבנייה הירוקה. אם גם אתם מתעדים לשפץ את המבנה שלכם, בדקו את עצמכם - האם לא התבלבלתם גם אתם בין שני המושגים? כל שיפוצניק יידע לומר כי הן הבנייה הירוקה והן הבנייה הקלה עוסקות בתחומים דומים ויש ביניהם נקודות השקה רבות. אז מה הם בכל זאת ההבדלים בין הבנייה הקלה לבין הירוקה?


ידוע כי האדם מחפש עוד ועוד דרכים להשתפר ולהשתכלל, להתייעל ולבצע טוב יותר את מה שביצע טוב כבר אתמול. הן הבנייה הירוקה והקלה הינן שיטות המבוססות על תאוריות ותפיסות עולם תועלתניות. אמנם, האחת מבקשת את תועלת הפרט והשנייה מבקשת את תועלת הכלל, אולם שתיהן מבוססות על ההבנה כי ככל שגורמי ההתחשבות בסביבה יתרבו ונקודות הסנכרון עם הסביבה יתפתחו – כך תגדל התועלת בעבור כל הגורמים המעורבים.
גישה זו הינה גישה ההולכת ומתפשטת ליותר ויותר תחומים ודיסציפלינות פופולאריות בעשורים האחרונים, שכולן מתבססות על תיאוריית יחסי הגומלין, הגורסת כי ככל שמתרבים הקשרים בין גורמים במערכת, כך נשכרים יותר הגורמים השונים באותה המערכת.

הבנייה הירוקה - עקרונות


כולנו למדנו זה מכבר להכיר את התפיסה הירוקה, האקולוגית. הבנייה הירוקה מתבססת על עקרונות ידידותיים לסביבה ומבקשת להעצים את ההתחשבות בה. רבים מתבלבלים בין עקרונות הבנייה הירוקה לבין עקרונות חברתה, וכל קבלן בנייה קלה יוכל לומר כי הדמיון בין שתי התפיסות הוא כה רב עד כי קשה להבחין בין השתיים.


ידידותית לסביבה – הבנייה הירוקה מתבססת על התחשבות בסביבה ולפיכך מיושמות בה שיטות כגון מערכת מים אפורים וכן שימוש בחומרים הקיימים באזור כך שאין צורך לייבאם מארצות אחרות.
חסכון באנרגיה חסכון באנרגיה הוא בין היסודות הבסיסיים המאפיינים שיטה זאת. את עקרון זה מיישמים באמצעות שימוש בחומרים בלתי מתכלים, הגברת כניסת אור השמש המיועד למנוע את הצורך בהפעלת החשמל, תכנון יעיל של חללים פנימיים ועוד.
חסכון בכסף – באמצעות שיטות יעילות ניתן לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים באורח החיים היומיומי. בנייה ירוקה מיישמת את כל השיטות הללו באמצעות שימוש בשיטות לבידוד תרמי, שימוש במערכות אקולוגיות ועוד.

הבנייה הקלה - עקרונות


הבנייה הקלה – כשמה כן היא, קלה יותר לתכנון וליישום, קלה יותר בכיס, קל יותר לעמוד בזמני העבודה שלה ובמטרות המוצבות. בנייה מודולארית ונוחה, זאת יוכל להסביר כל בעל מקצוע בתחום. לעתים גם נקראת בנייה מתועשת בשל קלות הבנייה בה ומגוון האפשרויות שהיא פותחת.
שקט – שיטה זאת אינה גורמת למפגעי רעש כמו כל בנייה רגילה אחרת וכמעט שלא ניתן לשמוע כי נבנה בניין באזור. למעשה, רוב תהליכי הבנייה מתרחשים במפעל כך שהתהליך בשטח קצר יותר.
ניקיון - משום שרוב התהליכים מתרחשים במפעל, אזור המבנה הסופי עצמו נשאר נקי. כמעט ואין שימוש בחומרים מתפוררים או תהליכי עבודה בשטח עצמו, דבר המותיר את שטח המבנה נקי כמעט לחלוטין.


כיאה לתפיסת יחסי הגומלין, שיטת הבנייה הטובה ביותר היא זו המשלבת בין שתי התפיסות ומיישמת אותן הלכה למעשה כך שכל הגורמים המעורבים מפיקים תועלת מהתהליך.
 

‹ חזור לבנייה ירוקה

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070