באילו מוצרי בנייה ירוקים ניתן להשתמש כיום בענף הבנייה?

בניה ירוקה

בענף הבניה אפשר ליישם חומרים ירוקים כבר בשלבים הראשונים של התכנון המוקדם ועד הבנייה בפועל. בעזרת מוצרים ירוקים ניתן ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה, להימנע מפגיעה במשאבי טבע מתכלים ולחסוך באנרגיה. המוצרים הירוקים מציעים יתרונות כמו בידוד תרמי, הוצאות תפעול נמוכות והיעדר עלויות נוספות בהשוואה לבנייה רגילה.

אפשר לזהות את המוצרים הירוקים לפי השלבים השונים של הבניה. בשלב השלד לדוגמא מומלץ להתמקד בבטון, בלוקים, ברזל ועץ. התקנת לוחות בידוד ברצפות הבאות במגע עם הקרקע עוזרת מאוד בשלב הזה, כמו גם שימוש בתבניות בטון מבודדות לצורך יציקת קירות המרתף. רצוי להשתמש בבטון ממוחזר גרוס לטובת מילוי חוזר סביב קירות המרתף והיסודות, בגג כדאי לתת עדיפות ללוחות בטון סיבי במקום לוחות עץ וזאת בשל תכונות כמו אורח חיים ואחזקה.

מהו תו תקן ירוק וכיצד ניתן לזהות אותו?

אפשר לדעת שמדובר על מוצרים ירוקים לפי תו תקן ירוק. התו מעיד על בדיקה של מכון התקנים ועל עמידה בקריטריונים מחמירים מאוד. חברות בעלות חזון ירוק מפתחות מוצרים המתאימים לענף הבנייה ושומרות על חדשנות ויצירתיות. כתוצאה מכך, ניתן להשתמש במוצרים אלו גם בשלב חומרי הגמר:

  • צבעים
  • אריחי קרמיקה
  • טיח
  • גבס
  • חומרי בידוד ואיטום
  • תשתיות לריצוף

הדבר החשוב ביותר הוא לנצל את מוצרי הבנייה גם בעת פיתוח המגרש והרכבת המערכות. לדוגמא, ניתן להשתמש בריצוף, מצעים, גדרות, ריהוט גן, עבודות גבס לעיצוב וכדומה, לצד תעלות מיזוג אוויר ואינסטלציה. יש לבחור חומרים שייצורם דורש מעט אנרגיה, להעדיף חומרים שאינם מתכלים כמו חציר ועץ או חומרים שניתנים למיחזור ולברר לגבי מוצרים שעלות תחזוקתם נמוכה. אינדיקציות נוספות למוצרי בנייה ירוקים הן שימוש בחומרים שאינם גורמים לפליטת גזים רעילים לאוויר.

מוצרים מומלצים לחלונות ולגימור

יש מוצרים ירוקים שאפשר להשתמש בהם גם בעת הקמת החלונות. זיגוג כפול מפחית את איבוד החום בחורף ואת החימום בקיץ, משפר את הבידוד האקוסטי ומבטיח רמת חיים גבוהה. חלונות שמסגרתם עשויה עץ, ויניל או פיברגלס מבודדים טוב יותר מחלונות אלומיניום. מעבר לכך, ההמלצה החשובה ביותר היא להשתמש בחומרי גימור על בסיס צמנט – כגון טיח או אבן ציפוי מלאכותית. שימוש כזה מחליף את האבן הטבעית, האריחים הקרמיים או לוחות האלומיניום שייצורם כרוך בתהליך עתיר אנרגיה.

לסיכום, אבני היסוד של הבניה הירוקה הם שימור משאבים טבעיים, הקטנת הפגיעה בסביבה, הגדלת היעילות האנרגטית ושיפור איכות האוויר. את רוב העקרונות הללו ניתן להשיג בקלות בעזרת שימוש במוצרים ירוקים, שעומדים בתווי התקן הנדרשים ובבדיקות של מכון התקנים הישראלי. 

‹ חזור לבנייה ירוקה

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070