בניית מעונות יום לפי דרישות משרד הכלכלה

בסוף שנת 2014, עקב מחסור במעונות יום ואלפי ילדים שנשארו מחוץ למסגרת יומ-יומית החליט משרד הכלכלה ליזום מהלך של הסרת חסמים בירוקרטיים והזדמנות לבנייה מואצת של מעונות יום.

זאת על-מנת לספק מענה הולם לאלפי הורים לילדים מתחת לגיל 3, שילדיהם אינם נכללים בחוק חינוך חינם ונשארו בבית כי פשוט לא היה מספיק גנים, ולא כולם יכולים להרשות לעצמם גנון פרטי. להגדלת ההיצע חשיבות נוספת והיא סיוע לאימהות להשתלב מוקדם יותר במעגל העבודה.

מה שינתה הבנייה המואצת?

בציטוט ישיר מהוראות המנהל הכללי של משרד הכלכלה לתקציב ובינוי רשויות מקומיות לתכנון ובינוי מעונות יום 'כל הקודם זוכה'. משמע, מסלול תקצוב מהיר לשלב המקדמי של תכנון מעונות יום ובחינת בקשה שהוגשה קודם- בהתאם לתאריך ההגשה. בנוסף לקבלת מקדמה על (50% במעמד האישור הבקשה), משרד הכלכלה ישקול הרחבות ובניות חדשות בהתאם למועד שבו הוגשו בהתבסס על תאריכים קבועים מראש.

שלבי קבלת היתר הבנייה למעון יום ממשרד הכלכלה

מסלול התכנון זה השלב הראשון וזהו בעצם תקצוב לשלב הראשוני של תכנון מעונות היום. לאחר מכן מסלול הבינוי בו מתבצע תקצוב של הבינוי בפועל, בשלב זה יש למלא טפסים ודרישות של משרד הכלכלה. הגשת הטפסים- השלב האחרון בפנייה למשרד הכלכלה, מתבצע רק דרך פורטל התמיכה של מרכב"ה (מערכת של משרדי הממשלה) וכאן צריך לצרף היתרי בנייה, אישור אדריכלית לתכנון ותקציב.

לבנות בצורה עצמאית או לשכור חברת בנייה

משרד הכלכלה תומך תקציבית רק במעונות שנושאים את 'סמל המעון', על מנת לקבל סמל זה צריך לעמוד בתקנות המשרד עוד בשלבי הבנייה. ישנן חברות בנייה שעובדות מול התקנים של משרד הכלכלה ומייעלות את ההליך. לפני שמתחילים לבנות צריך לתכנן ולקבל מקדמה - חברות שערוכות לספק פתרונות בנייה ותקצוב מיידים עבור רשויות שרוצות להגיש בקשה לבניית מעון יום במשרד הכלכלה. אם בחרתם בחברת בניית מקצועית הליך קבלת ההיתר מתקצר משמעותית ובעצם לא רק שנחסך המון זמן, אנרגיה, כוח אנושי וכסף, גם מתקטנים משמעותית הסיכויים לתקלות לא צפויות בהמשך הדרך.

דגמים העומדים בדרישות משרד הכלכלה למעון יום

לחברת בנייה דגמים מוכנים מראש למעון עם 2 כיתות, מעון עם 3 כיתות, ועד מעון יום ענק עם שש כיתות, מטבח, גינת משחקים, חיבורי שונים בין הכיתות, חדרי אוכל משותפים - הכול מותאם לצרכי הרשות ומעוגן בתוכניות בנייה מבעוד מועד- כל הדגמים עומדים בתקנים של משרד הכלכלה ובדרישות שפורסמו במרכז. הניסיון והידע של חברת בנייה ממקסם את שיעור ההשתתפות של משרד הכלכלה ומקצר את תהליך הבנייה לידי לוח זמנים יעיל, שנקבע מראש.

הפרוגרמה לציוד ולתכנון מעונות יום לגיל הרך

כחלק מהפרוגרמה לציוד ולתכנון מעונות יום לגיל הרך נכללים גם תקנים של משרד הכלכלה לגבי הבנייה; בשלב איתור מגרש הפרוגרמה מציבה קריטריונים לגבי: מגרש של 3 כיתות, שטחו דונם לפחות. מגרש אליו דרכי הגישה פשוטות, רחוק מאזורי תעשייה, קרינה, בניינים רבי קומות, ובכפוף לחוות דעת של המשרד לאיכות הסביבה. במגרש המיועד לבניית מעון יום לגיל הרך אין מעבר של תשתיות חשמל, ביוב, טלפון ונדרשת הקצאת מקומות חנייה וחניית נכים וכמו כן הקצאה להצבת ממ"ד בשלב פיתוח המגרש הקריטריונים מתייחסים להעמדה ובינוי, חצר משחקים שתספק לצוות נקודת תצפית על כל שטח המיועד למשחק, שער לא משופע, מישורי עם חלקי מדרכה. ישנם גם קריטריונים של ניקוז וגידור, מתקני משחקים, הצללות וצמחייה. בשלב פיתוח המעון ישנם קריטריונים ספציפיים לגבי גודל הכיתות לפי חלוקת האוכלוסייה האזורית. 

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070