כיצד מסבים מכולה למבנה מגורים?

בועת הנדל"ן בשיאה והמחירים הולכים ומאמירים לסכומים שנחשבו בעבר לא מציאותיים. מי שמתאפשר לו, באמצעות הלוואה מהבנק, עזרה מההורים או הון עצמי – קונה; יש מי שמעדיף להמתין מספר שנים בתקווה שהמגמה תתהפך; ומי שידו אינה משגת, שוכר דירה, וגם זה בדוחק, שכן, גם מחירי השכירויות עלו משמעותית בשנים האחרונות בכל חלקי הארץ. במצב כזה מתבקש לשאול – האם אין פתרון אחר למצוקת הדיור? ובכן, מתברר שיש – מכולות.

 

בניה קלה עם אדריכל

כאשר אדריכל בונה בית חדש בשיטת הבניה הקלה, הוא לוקח בחשבון את משך הבניה הקצר יחסית אל מול בניה מחומרים כגון בטון וכד', בנוסף על האדריכל לתת חשיבות גם לאופי השכונה ואיזור המגורים בכלל. כל משרד אדריכלים מוכר מתכנן ומעצב את הבית כך שיעמוד בדרישת הלקוח ובהגשמת חלומו ובנוסף שהבניה תעמוד בסטנדרטים של בטיחות הבניה, מניעת נזקים למבנה וכמובן לפועלים הבונים אותו.

מכולה כמבנה מגורים – האמנם?

מכולה, או קונטיינר, היא תיבת מתכת גדולה, המשמשת להעברת סחורות ומטען על גבי אוניות משא, משאיות ורכבות. אך במהלך העשור האחרון, למכולה נמצא שימוש נוסף – בניית בתים, בניינים ומשרדים. הטרנד החדש הזה נקרא "מבנים יבילים" – כלומר, מבנים ניידים שניתנים להובלה. בארצות הברית נבנה בית המגורים הראשון ממכולות בשנת 2006, על ידי האדריכל האמריקאי פיטר דה מריה. בשנים הבאות פרוייקטים דומים קמו גם בקנדה ובמדינות אירופה, ולאחרונה הטרנד הגיע גם לישראל: באוקטובר 2014 נחנך מתחם מכולות שמשמש למגורי סטודנטים בשדרות, במסגרת פרוייקט "איילים". זמן קצר לפני כן נחנך פרוייקט דומה בלוד. האם זוהי תחילתה של מגמת בנייה חדשה בישראל? ימים יגידו.

יש מספר יתרונות בהסבת מכולות למבני מגורים: ראשית, מדובר בבניה קלה ויעילה; שנית, ניתן לנייד את המכולות לכל מקום; שלישית, מדובר בבנייה ירוקה שאינה גוזלת משאבים מהסביבה ולמעשה עושה שימוש חוזר בדבר קיים; ויתרון רביעי, כמובן, הוא המחיר הזול.

הסבת מכולה לבניין מגורים


הגדלים הסטנדרטיים של מכולות הם 20 רגל (כ-6 מטרים) ו-40 רגל (כ-12 מטרים). הנפח של מכולה שאורכה 40 רגל הוא כ-65 מ"ר – בדומה לגודלה של דירת שניים-שלושה חדרים. אפשר כמובן לחבר יחד שתי מכולות או אפילו יותר ולקבל מבנה מפואר, אך ניתן לראות בקלות כי אפילו מכולה אחת יכולה להפוך למבנה מגורים מרווח ונוח.

כיום, ניתן לבחור להשתמש במכולה בצורתה המקורית ולהוסיף לה את האלמנטים הנדרשים כגון קירות גבס, חשמל, שירותים ומקלחת, או לחלופין להזמין מכולה מוכנה למגורים מחו"ל – יש חברות שמוכרות מכולות שהכל כבר מותקן בהן, וכל שנותר הוא לייבא אותן ארצה. כך או כך, עלות הסבת מכולה למבנה מגורים היא זולה פי כמה וכמה מרכישת דירה, גם אם מרצפים אותה בפרקט, מצפים אותה מבחוץ בעץ או באבן, מוסיפים לה פרגולה וכו'. הסבת מכולה למבנה מגורים תעלה 300-400 אלף שקלים לכל היותר, ואפשר גם לעשות זאת בחצי מהסכום הזה, תלוי עד כמה משקיעים.

לסיכום, ניתן לראות כי במכולות טמון פוטנציאל רב כמבנים זולים, ירוקים וניידים. לא מן הנמנע שבעתיד נראה יותר ויותר בתים פרטיים, בנייני מגורים, חנויות ובנייני משרדים עשויים ממכולות.


 

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070