האם בניה קלה היא התשובה לבועת הנדלן בישראל?

מומחים המצויים בשוק דוחים את הגדרתה של ישראל כמי שמצויה ב"בועת נדלן" הואיל והביקוש לדירות רב מההיצע שלהן. עם זאת קיימת מגמה עקבית ומתמשכת של עלייה במחירי הדירות. ניתן לומר כי קיים מצב קבוע בישראל שבו מתקיים פער ברור בין ביקוש גובר לדירות לבין היצע מוגבל של דירות חדשות. עם זאת הקושי להשיג דירה חדשה או דירה להשקעה ועלותה הגבוהה עשוי לעורר ולעודד זוגות צעירים להעדיף בנייה קלה, שבה, כמו בכל דבר, יתרונות וחסרונות.

היתרונות הם:
1. עלויות בנייה מופחתות בשיעור ניכר לעומת בנייה בשיטות חלופיות.
2. משך בנייה קצר.
3. בנייה נקייה וידידותית לסביבה.
4. בית שנבנה בבניה קלה אטום לחלוטין בפני מים.
5. בידוד אקוסטי ותרמי ברמה גבוהה מאוד.
6. גימור מוקפד, מלוטש ואיכותי.
7. סביבת עבודה נקייה הואיל ורוב המבנה נבנה במפעל ומובא על השטח כשהוא מוכן.

החסרונות הם:
1. העדר תכנון מוקפד עלול לגרום לכך שהבית לא יהיה עמיד מספיק לאורך שנים ושהבלאי והשחיקה שלו יהיו מואצים.


חשוב להקפיד כי תהליך הגשת ההיתר לבנייה קלה ייעשה באופן מסודר לפני תחילת הבניה ולו רק כדי לא להסתכן בקבלת צו הריסה במקרה של חריגה מנוהלים ומתקנות מחייבות. חשוב לציין כי גם אם אתם מתכוונים לבנות בית בשיטת הבניה הקלה חשוב להסתייע בשירותיה של חברת נדל"ן בכלל ובייעוץ מקצועי בפרט. אנשי מקצוע עשויים לתת לכם תמונת מצב עדכנית של השוק בכל עת ובייחוד במקום שבו אתם מתעדים לבנות. עדיף, לכן, להתקשר עם חברת נדל"ן באזור שבו מתכננים להקים בית ולו רק בשל היכרות אנשיה את הפוטנציאל של המקום ואת המקומות היותר טובים הכדאיים לבנייה.


הבניה עשויה להיות מורכבת מבחינת סך כל ההיבטים הכרוכים בה. חשוב לברר מבעוד מועד, אם היתרונות הרבים הגלומים בה, מצדיקים והופכים אותה לכדאית עבורכם. חשוב לדעת, כמובן, כי יש צורך בשטח קרקע ואישורים, אף כי כאשר מדובר בבנייה מהירה, תקנות התכנון מאפשרות קבלת אישורים בתהליך מקוצר (תחת ההגדרה "עבודה מצומצמת"). עם זאת חשוב ליידע את הרשויות המוסמכות על אודות הכוונה שלכם לבנות בית למען הסר כל ספק באשר לחוקיותו.

שיקולים ענייניים לבחינת כדאיות הבניה הקלה


במצב של עודף ביקוש לדירות על היצע, עשויים זוגות צעירים רבים המתקשים לממן את עלות בנייתה של דירה חדשה להעדיף בנייה מתועשת שהיא זולה יותר. עם זאת עדיין תידרש הוצאה גבוהה על קרקע. אומדן שווי הערך הנדל"ני של אזורים מסוימים אינו מדע מדויק. גם אם כיום ניכרת מגמה ברורה של האמרת מחירי דירות בכל הארץ ובכלל זה גם באזורים שונים בפריפריה, ספק אם יהיו מי שהשיקול המרכזי שלהם בבחירת מיקום הבית העתידי שלהם ייעשה על פי נתון זה.


לפני שמחליטים על בניה קלה חשוב לקבל מידע מלא ומפורט ככל שניתן על מהותה ועל ייחודה של שיטה זו, על יתרונותיה וחסרונותיה. בחינת כדאיות על פי השאלה המנוסחת ככותרת המאמר "האם בנייה קלה היא התשובה לבועת הנדלן בישראל?” אינה חד משמעית ותלויה במשתנים רבים. גם אם יש מחלוקת, האם המצב כיום מצדיק הגדרתו כבועת נדל"ן, אין ספק כי יוקר מחירי הדירות והיצע דל שלהן, מניע זוגות צעירים רבים לחפש חלופות שונות, אשר אחת מהן היא העדפת שיטת הבנייה הקלה והמהירה.

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070