כדאיות כלכלית לבנות מבנים בבנייה ירוקה

בנייה ירוקה איננה רק בנייה אידיאולוגית אלא שמדובר בשיטת בנייה מתקדמת וכדאית מבחינה כלכלית גם לאנשים פרטיים, גם ליזמים וקבלנים ובעיקר - למדינה.

מטרתה של בנייה ירוקה היא לפגוע כמה שפחות הן באדם והן בסביבה וזוהי שיטת בנייה אקולוגית לכל דבר ועניין. עם זאת תהליך הבנייה שם דגש על הטווח הארוך בכל הקשור לחיסכון באנרגיה, עלות תפעול נמוכה יותר, חיסכון במים וגם איכות חיים טובה יותר למשתכני המבנה ולסביבה עצמה. ההתייחסות לכל הפרטים הקטנים כמו מיקום המבנה, חומרי הגלם המשמשים לבנייה, המפרט הקבוע מראש ועוד, הם אלו אשר הופכים את הבנייה הירוקה גם לכדאית מן הבחינה הכלכלית, במיוחד עבור המדינה.

כדאיות כלכלית למדינה

בנייה ירוקה נחשבת למאוד כדאית מבחינה כלכלית הן למדינה והן למועצות מקומיות ועיריות. מדובר כאן על חיסכון ניכר במשאבי טבע שונים, חיסכון בהוצאות על אנרגיה ומים, במיוחד שאלו כה חסרים לנו במדינת ישראל. כתוצאה משיטת בנייה זו המדינה חוסכת על הוצאות בריאות וגם מחירי הנדל"ן עולים. ישנן כמה ערים הדוגלות בבנייה ירוקה אך את הרווחיות הטמונה בתהליך ניתן לאמוד רק לטווחי זמן ארוכים יותר כמו גם את התועלת ברמה הלאומית. היות ובנייה ירוקה מביאה לצמצום צריכת המים והחשמל, המדינה כמספקת המשאבים הללו, תהיה מעוניינת בצמצום ההוצאות הקשורות להקמה ותפעול של מערכות המספקות משאבים וכאן בדיוק בניה ירוקה נכנסת לתמונה.

אילו עוד גורמים משפיעים על מידת הכדאיות של בנייה ירוקה?

להיקף הפרויקט ישנה השפעה על הרווחיות שלו גם כן ובל נשכח שלפרויקטים ירוקים תדמית טובה יותר, קל יותר למכור או להשכיר את הנכס במיוחד שכאשר מדובר על פרויקטים חדשניים ועדכניים, משקיעים יתעניינו בהם וכתוצאה מכך ייתכנו הקלות במיסוי ובמקביל שוק הנדל"ן ישגשג. זוגות צעירים רבים יהיו מוכנים לקחת הלוואות ממקורות שונים על מנת לרכוש את הדירה המיוחלת. הרווחיות הכלכלית גם קשורה באופן הדוק לרמת הבידוד של המבנה והתוצאה בלתי נמנעת – באמצעות בנייה ירוקה נעשה שימוש קטן יותר באנרגיה, ניתן להשהות מי גשמים וככלל, גם רווחת המתגוררים במבנה נלקחת בחשבון וכאשר איכות החיים עולה, עולים אתה מידת שביעות הרצון של הדיירים וכן ערכם של הנכסים.

גם ליזם זה משתלם

יזמים המתכננים להיכנס לפרויקטים של בנייה ירוקה, משקיעים רבות במציאת אנשי המקצוע הטובים ביותר, בתכנון המבנה וביצירת מערכות אשר נועדו לחסוך במים ואנרגיה. לא רק מי שרוכש את המבנה נהנה מכל היתרונות אלא גם היזם עצמו, קל יהיה יותר למכור את הנכס, לשווק ולפרסם אותו, שוק הנדל"ן יגדל וכך גם ערך הנכסים יעלה. גם לקבלנים בנייה ירוקה משתלמת, כאשר מתכננים בצורה נכונה את אתר הבנייה הדבר מביא לחיסכון במשאבים וחיסכון בזמן והמדינה, גם היא תצא מרווחת מכך.

אי אפשר להתעלם מהיתרונות

היתרונות בבניה ירוקה עבור המדינה עצומים – באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, חומרי גלם ידידותיים לסביבה ותכנון מפורט ניתן לשמור על איכות הסביבה ועל משאבי הטבע שהולכים ונעלמים ולשדר לעולם תדמית חיובית של קדמה וחדשנות. ולבסוף, אין ספק כי גם הצרכן נהנה מכל יתרונות הבנייה הירוקה. איכות החיים שלו תעלה, הוא יחסוך במשאבים יקרים, סביבת המגורים שלו תהיה אטרקטיבית יותר, ומה גם שכאשר הצרכנים מרוצים, כולם מרוצים.

למרות שבנייה ירוקה מבטיחה שלתושבי המדינה תהיה איכות חיים גבוהה יותר, עדיין המודעות לנושא היא נמוכה למדיי ולכן יש למצוא תמריצים לבנייה ירוקה ציבורית ופרטית. אין ספק כי המעבר לשיטת בנייה זו יהיה משתלם לכל הצדדים ויציע מגוון של יתרונות ושיפור באיכות החיים. 

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070