כיצד נבנה אולם ספורט בבנייה קלה?

בנייה טרומית מבטון זו שיטת בנייה מהירה בה מורכבים בשטח רכיבים שהוכנו מבעוד מועד במפעל חברת הבנייה ומובלים לאתר עצמו כשעבודת הבנייה היא עבודה של הרכבה מדויקת לפי תכנית בנייה. תהליך הבנייה באתר הוא הליך של הרכבת האלמנטים המוכנים מראש: עמודות, קירות, דלתות, חלונות, רצפות, תקרות ואלמנטים תלת ממדיים כמו חדרים, תקרות ופתחים.

לבנייה הטרומית עלות בנייה נמוכה ביחס לשיטות הבנייה הממוסדות יותר, זאת עקב תכנון וייצור מראש של המרכיבים. אך גודלם ושינועם של האלמנטים המובלים לאתר חוסם כמעט לחלוטין אפשרויות של גמישות בתהליך הבנייה, שהינו תהליך מזורז שלוקח מספר ימים לכל היותר. חוסנו ואיכותו של מבנה הנבנה בבנייה טרומית טמון בהיקף העבודה של חברת הבנייה; כאשר מדובר בחברה ותיקה עם מלאי מתחדש של אלמנטים תעשייתיים וייצור המוני של רכיבים טרומיים- המלאי רחב יותר, אדפטיבי יותר והבנייה יעילה וחזקה, בחברות בנייה עם מוניטין טוב ניתן תמיד לצפות במבנים קודמים על מנת להתרשם ולעשות שינויים עוד בשלב התכנון.

למה צריך אולם ספורט זמין לאוכלוסייה הרחבה ובכל מוסד חינוכי?

מפעל הפיס ומשרד החינוך מכירים במחסור החמור של אולמות ספורט בישראל; המצב כיום הוא שלמעלה ממחצית בתי הספר בישראל אינם מצוידים באולם ספורט, כמו כן מכירים בחשיבות החינוך הגופני שמעצב ומפתח את הילדים דפוסי התנהלות ספורטיביים שמעצימים את הפוטנציאל האישי ומבטיחים הרגלים בריאים לעתיד. הפעילות הספורטיבית במוסדות החינוך צריכה להיות רציפה ועקבית, גם בחודשי הקיץ החמים וגם בחודשי החורף הרטובים על מנת להקנות ערכים של שיגרה והתמדה לתלמידים. לכן, הבנייה הטרומית, בנייה קלה - הופכת ליותר ויותר נפוצה בעשור האחרון.

סוגי אולמות

מפעל הפיס משקיע מאות מיליוני שקלים בהקמת אולמות ספורט זמינים לכלל האוכלוסייה. על-פי תקנות מפעל הפיס אולם התעמלות הינו אולם בגודל 520 מ"ר ברוטו המיועד לשימוש בתי ספר יסודיים. מרכז פיס קהילתי הינו מבנה בו יש אולם ספורט, חדרי חוגים, מלתחות בטווח גודל של 750-1450 מ"ר - מבנים אלו נועדו לשימוש קהילתי והם נותנים מענה רחב יותר לצרכי הציבור. בשעות הבוקר זמינים לתלמידים, אחה"צ לחוגים, ובערב יכולים לשמש כמקום להרצאות ויוצא בזה.

מה האלמנטים החשובים בבניית אולם ספורט?

כאמור הכי חשוב בבניית אולם ספורט לשימוש התלמידים הוא עמידות המבנה בעונות השנה. אולם ספורט שאינו מקורה בצורה נכונה, שאינו אטום לחדירת נוזלים, אינו עמיד בפני סערה- לא משמש את מטרת העל שלו עצמו והיא עשייה ספורטיבית רציפה לאורך השנה. לכן חשוב לציין שבנייה טרומית היא בנייה המאפשרת תכנון מראש של אולם הספורט לפי צרכי המוסד הבונה ולפי תנאי המגרש. למפעל הפיס, משרד החינוך והטוטו דרישות סף מחמירות לתמיכה כלכלית בבניית אולמות ספורט וכדאי לקבל את מענק התמיכה מומלץ לעבוד עם חברת בנייה שמכירה את הדרישות הנ"ל ויכולה להציע פתרונות בנייה הולמים.

מה אולם ספורט בבנייה קלה יכול להכיל בו

בנייה קלה היא לא ויתור על סטנדרטים גבוהים וניתן לבנות אולם ספורט בגדלים של 1000-2400 מ"ר. באולם הספורט ניתן להקצות מקום לענפי הספורט הדורשים אימון פנים, במובן זה אולם הספורט צריך להתאים גם לדרישות המחמירות של ליגת הכדורסל בנוגע לתקינות הסלים (לפחות 2 סלים, גבהים מסוימים). ניתן גם לבנות בתוך האולם סולמות, מתח, טבעות מחיצה אקוסטיות (המאפשרות אימון של שתי קבוצות במקביל). האולם יכול לכלול גם מערכת מיזוג אוויר, טריבונות לצפייה, מקלחות ושירותים נפרדות לבנים ולבנות, חדר מנהל אולם (משרד), חדרי חוגים ועוד.
 

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070