האם תחום הבנייה הקלה מתעסק רק במבנים סטנדרטיים?

בשיטת הבנייה הקלה אין קשר בין המרכיבים לבין יסודות המבנה. ניתן לבנות את החלקים מבעוד מועד, להוביל אותם אל אתר הבנייה ולשנע אותם על פי דרישות הפרויקט. בנייה קלה נקראת גם מודולוארית או תעשייתית ויש לה השפעות מרחיקות לכת על ענפי הבנייה השונים. היא נפוצה בארצות הברית, באירופה ובישראל והיתרונות העיקריים שלה הם קלות ומהירות.


תחום הבנייה הקלה אינו מתעסק רק במבנים. היות ויש צורך במעורבות של אנשי מקצוע רבים על מנת להמיר רעיונות בניה מופשטים אל חומרים מורכבים ועמידים, הענף כולל לא מעט התמחויות ייחודיות. השילוב בין העיסוקים מבטיח בנייה מהירה, זולה יותר, פינוי מהיר, ניקיון ואיכות, בידוד תרמי ואקוסטי ושמירה על איכות הסביבה.

ממ"מ, ממ"ד ופתרונות מיגון


השיטה של בנייה קלה מוכיחה כי כיום ניתן לנצל את האמצעים הטכנולוגיים הרבים העומדים לרשותנו גם לצורך הקמת ממ"מ או ממ"ד. המאפיין המשותף לכל המוצרים התעשייתיים הללו הוא צורך בעמידה בסטנדרטים מחמירים מאוד של בטיחות. החוק בישראל מחייב הקמת ממ"ד בכל בניין מגורים חדש, בעוד ממ"מ (מרחב מוגן מוסדי) מותקן בכל מבנה ציבורי.


ההגדרות המפורטות וההוראות לבניית מרחבים מוגנים הן חלק בלתי נפרד מתקנות ההתגוננות האזרחית. אולם במקום לבטל פרויקטים מורכבים או לשאת בהוצאות גבוהות, ניתן פשוט לפנות אל חברות העוסקות בתחום ולהזמין פתרונות מיגון ללא פשרות.

אולמות ספורט ויחידות דיור ונופש


הדוגמא הטובה ביותר לורסטיליות של חברות העוסקות בתחום הבניה הקלה היא אולמות ספורט ויחידות דיור ונופש. עד לפני מספר שנים נאלצו קבלנים לשאת בהוצאות גבוהות מאוד עבור הקמת אולמות ספורט בבתי ספר, מוסדות ציבור וכן הלאה. גם הקמה של יחידות דיור ונופש לוותה בלא מעט הגבלות בירוקרטיות. חוק התכנון והבנייה חייב קבלת היתרים לצורך הקמה של אולמות ספורט ויחידות דיור ונופש, על אף העובדה שלא מדובר על מבנים סטנדרטיים או רגילים.


המהפכה האמיתית התרחשה כאשר שיטות של בנייה מתועשת החלו להיות מיושמות גם עבור מבנים אלו. במקום לבזבז משאבים על אתרי בנייה גדולים, ללכלך את הסביבה ולפגוע בשדרת החיים, חברות המבצעות בניה מתועשת מסוגלות לבנות גם אולמות ספורט ויחידות דיור בלוח זמנים מצומצם וצפוף.


עיקר הפעילות של חברות העוסקות בתחום הבניה הקלה הוא ניצול חומרים ומשאבים לצורך חיסכון בעלויות. מעבר לכך, החברות יודעות לשנע את המוצרים ולכן מציעות גם מערך לוגיסטי מרשים. כל המוצרים הללו הם חלק בלתי נפרד מהתחום. סביר להניח כי סל המוצרים אף יתרחב בעתיד, בעיקר תודות לביקוש ולהצלחה.

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070