מיסים ותשלומים מול רשויות בעת בניית מבנה או קניית אדמה

אולם למרות העובדה שמדובר בהליכים כל כך מקובלים בעולם הנדל"ן הישראלי, אינה הופכת אותם לזניחים, למעשה סביר להניח כי תהליך קנייה או בנייה של נכס הוא אחד התהליכים היותר משמעותיים בחייה של משפחה ממוצעת ואף של יזם הקונה נכס להשקעה ולו רק בגלל שמדובר בהוצאה כלכלית.


לכן, על מנת שתהיה זו קנייה חכמה ושקולה, וכדי שלא תישאבו לבור ללא תחתית, עליכם להיכנס שלב שלב לתוך התהליך, במודעות מלאה, ולא רק לגבי מידת הכדאיות בקניית הנכס אלא שעליכם גם להכיר את התשלומים הנוספים הנלווים.

אז מה כלול במחיר? מיסים ותשלומים נלווים בעת קניית נכס


תהליך רכישת נכס או אדמה אינו מסתכם רק במחיר שנקבע עם בעל הנכס היות ואל תשלום זה מתלווים תשלומים נוספים. כך למשל אם שכרתם מתווך לצורך מציאת הנכס, תצטרכו להפריש לו שני אחוזים מהמחיר. כמו כן על פי רוב, כדי להעביר בעלות על הנכס יש לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי שינסח עבורכם חוזה ממצה וקביל מבחינה משפטית וכן שישמור על האינטרסים שלכם לאורך התהליך. שכרו של עו"ד עומד על כחצי אחוז עד אחוז ממחיר הנכס לא כולל מע"מ, הוצאות שגם אותן יש לקחת בחשבון ולחשב אותן לפני שמגיעים לבנק. כמו כן במידה ואתם רוכשים קרקע עליכם לשלם עלויות פיתוח, עלויות במנהל ולעיתים היטל השבחה למרות שהאחרון הנו תשלום אשר תלוי בדרישות המועצה.


מלבד התשלומים הנלווים בעת רכישת נכס יש לשלם אגרות שונות וכן מיסים לרשויות, כאשר בין האגרות שיש לשלם - אגרת רישום בטאבו ורישום הערת אזהרה. בנוסף אם רכשתם קרקע עליכם לשלם אגרות בנייה, היטלים שונים כמו מים, ביוב, כבישים, מודד לטופס 4 ועוד. כמו כן על מנת לבנות בית עליכם לשכור קבלן ומפקח על הליך הבנייה וגם הם כלולים בתשלום הסופי.


ואם זה לא מספיק, יש לשלם לרשות המיסים מס שנקרא מס רכישה.

מס רכישה על קניית נכס או מבנה ציבורי


קניית נכס מחייבת תשלום מס רכישה כאשר שיעורי המס מדורגים ומתחלקים בהתאם לשווי המבנה, כמו כן מדרגות המס משתנות אחת לתקופה. במידה ומדובר בנכס להשקעה אזי שמדרגות המס גבוהות יותר באופן יחסי, במיוחד לאור העובדה כי לרוכשים מבנה ציבורי יש פטור מתשלום מס רכישה עד לתקרה מסוימת וכן הקלות והטבות במקרים אחרים. במקרה והמבנה נרכש כהשקעה או שתשמש לצרכי עסק אזי שהמס עבורה יהיה מלא וינוע בין 5 ל – 10 אחוזים. כמו כן, במידה ורכשתם קרקע או אדמה יוטל עליכם לשלם מס רכישה בשיעור של 5% ממחיר העסקה.

מיסים על רכישת נכסים בחו"ל

חשוב לציין כי גם נכס הנרכש בחו"ל מחויב בתשלום מיסים כגון מס רכישה ויש לדווח עליה לרשות המיסים. כיום, רשות המיסים מקדמת נוהל גילוי מרצון שמטרתו היא לעודד בעלי נכסים לדווח על נכסיהם או על הון שהם מחזיקים בחו"ל ולשלם את המס עבורם מבלי לפתוח כנגדם הליך פלילי, במידה והם עומדים בקריטריונים שנקבעו.

בנייה קלה או בנייה קונבנציונלית?

כיום תחום הבנייה הקלה הוא תחום שצובר תאוצה ולא בכדי, בנייה קלה הנה מהירה יותר, מתבצעת עם חומרים ידידותיים לדיירים, מועילה לאיכות הסביבה וכן מובילה לחיסכון משמעותי היות ונלווית לה מחשבה מקדימה ותכנון מעמיק. גם מבחינת העלות, העלויות של בנייה קלה הנן נמוכות יותר באופן משמעותי מהבנייה הקונבנציונלית ובנוסף תהליך הבנייה מסתיים תוך שלושה חודשים. בנוסף ניתן לקבל לעיתים פטור מהיתרי בניה במקרים מסויימים או להימנע מהיטל השבחה, אלה הם מקרים פרטניים וכדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום, וגם עם קבלן הבניה שידע כיצד לסייע בהוזלת העלויות.

חשיבותם של אנשי מקצוע מיומנים לתהליך

כדי שהליך הקנייה והבנייה (במידה ורכשתם קרקע או נכס מקבלן) יתבצע על הצד הטוב ביותר עליכם לבחור קבלן מקצועי שילווה את התהליך שלכם. כאשר מוטב לבחור בחברה קבלנית אשר כוללת את כל אנשי המקצוע במקום אחד כך שהיא תוכל לפקח על כל שלבי התהליך. כמו כן, רגע לפני שאתם דואגים לשלם את כל התשלומים, ההיטלים, האגרות והמיסים מוטב כי תתייעצו עם עורך דין מקצועי, שילווה אתכם על מנת לוודא כי לא שכחתם שום פרט או שום סעיף וכי אתם מוגנים בחוזים מתאימים מול כל הגופים איתם תתעסקו.

עם כל המידע שיש ברשותכם זה הזמן למצוא את המשכנתא שלכם

כעת כאשר יש ברשותכם את כל המידע הנחוץ לגבי גובה התשלום הסופי עבור הנכס שלכם, זה הזמן ללכת לחברות ייעוץ משכנתאות ולאחר מכן לבנק כדי להגיש בקשה למשכנתא, גם כאן חשוב להיות חכמים ולעשות שיעורי בית, כדי למצוא את המשכנתא עם התנאים הכי טובים. 

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070