מהם הסיכונים שיש בשיטת הבניה הקלה?

אמנם, כל האישורים וההיתרים שנדרשים לבנייה "רגילה" נחוצים באותה מידה, אבל משך הבנייה והתכנון וההרכב של מבנים קלים קצר כל כך, שהוא הופך את כל העבודה למהירה ולזולה יותר. זה מה שהופך אותה למועדפת במקרים רבים. במקרים שבהם אתם זקוקים לבית במהירות ואין לכם כוונות להמתין לכל תהליך החפירות, היציקה, בניית השלד והנחת הלבנים – אז בניה קלה היא אידיאלית בשבילך, למרות שהיא לא קלאסית. עם זאת, למרות היתרונות הרבים שלה יצא לה בטעות שם רע ודימוי של לא קבועה ולא יציבה, או כזאת שאינה מתאימה לאורך שנים ולמשפחות שמחפשות בית שישמש אותן לכל החיים.


כמו כן, זהו מיתוס מוטעה לחשוב שאינה מתאימה לבניית מוסדות ציבור ומבנים עסקיים ומסחריים. להפך, בגלל האפשרות לעצב אותם כמו שרוצים הם מתאימים אף יותר לצרכים הדינמיים הן של מוסדות ציבור והן של משפחות שמתכננות להתרחב. יש לשיטה כמה נקודות שיש לקחת בחשבון לפני שמתחילים לתכנן.

ביטחון וממ"ד


בניית הממ"ד שהכרחי לשלב בבנייה לפי החוק, בהתאם למציאות בישראל, שמחייבת חדר מוגן למקרה של התקפות אויב על העורף, מחייב שילוב של בטון בבניה, שבה רוב החומרים הם קלים ופלדה אינה מגינה מפני טילים. הפתרון המוצע מייקר מעט את הבנייה אולם הוא הכרחי – שילוב בטון הוא הפתרון המושלם. נוסף על כך, אפשר לבנות מבנה מוגן לצד הבית ולהצמידו לקיים. פתרון זה מהווה מענה לצורך הביטחוני הן עבור המשפחות והן עבור המתכננים הנוטלים חלק כמו האדריכלים, שעבורם מדובר בשילוב בין שתי שיטות, כשהבטון מיוחס למסורתית.

תחזוקה גבוהה ושמירה על הקיים


החומרים בהם נעשה שימוש הם מעצם טבעם מתכלים בחלקם או פגיעים יותר למזג האוויר והזמן, על כן יש לשמור עליהם כל הזמן ולתחזק אותם באופן שוטף. במקרים של בנייה מעץ חייבים להגן עליו בעזרת חומרים מיוחדים, להדביר ולמנוע פגיעת מזיקים כמו טרמיטים, לדאוג לביצוע איטום גגות וסגירה הרמטית על מנת שלא ייכנסו מי גשמים. יש לשים לב לזה במיוחד במבנים תעשייתיים שבהם החומרים והמתקנים הם כאלה שעלולים לגרום נזק למבנה עצמו ולכן יש להשגיח, במיוחד כדי לא לפגוע בתשתיות כמו מים, ביוב וחשמל.

שינויים והתאמות במשך הזמן


בגלל צורת הבנייה של מבנה קל לוקחים בחשבון מראש את כל האפשרויות לעתיד, כולל התרחבות ושינויים דינמיים בדיירי הבית. זה אומר שכדאי להתכונן מראש ולהכניס אפשרות עם מקום להרחבות בתכניות השונות, וכן לשינויים ולאלתורים אחרים שעלולים לנבוע משינויים שחלים במהלך החיים. להבדיל מבנייה בלבנים שבה אפשר להרוס קירות מסוימים ולהקים חדשים, כאן יש להכניס מראש את האפשרות לשינויים אלה בגלל המסגרות המשולבות והתכנון הקפדני. כך שגם את התיקונים והשינויים העתידיים יש לבצע עם מי שמוסמך לעבודה בסוג זה של בנייה לא מסורתית. יש לתת את הדעת על כך שלא כול חומר שאפשר להשתמש בו בבנייה שמרנית אפשר להשתמש בו בשיטה הקלה ולא מומלץ לעשות אלתורים ללא ידע. החומרים הם כאלה שכל טיפול לא נכון בהם יגרום נזק בלתי הפיך.

טעם, עיצוב ואסתטיקה


בסופו של דבר אין להתעלם מהעובדה שיש יתרונות רבים לסוג בנייה זו. מי שמתחבר למראה הנקי והמודרני יאהב את החומרים שבהם עושים שימוש, גם כאשר מדובר בבנייה עם מכולות או עם עץ ופלדה מרהיבים, ניתן להגיע לעיצוב ברמה אסתטית גבוהה שלא נופלת מכל סוג בנייה אחר.

‹ חזור למאמרים

להצעת מחיר חייגו 1700-555-070